Záložky

Crusader Kings 3

Alternativní názvy:
Strategická hra

Crusader Kings 3, ale nejen. Grafika ve hře není úplně realistická, je zde mírná zaujatost vůči kreslenému stylu. Možná se toto řešení někomu nebude líbit, ale vývojáři ho vytvořili takto.

Na začátku si budete moci vybrat svou zemi a postavu. Ve hře nemusíte být vládcem, naopak je zajímavější hrát za méně výraznou figurku. Ve hře není žádný editor postav, budete se muset spokojit s nabízenými možnostmi.

Ne všechny státy na mapě měly historické analogie, některé země jsou smyšlené. Hra není běžná strategická hra, jde spíše o složitost sociálních vztahů lidí. Ale je tu také strategická složka. Pokud chcete dobytí a slávu na vojenském poli, pak to všechno bude.

Je důležité zvolit a sledovat směr vývoje postavy.

Ve hře je pět takových směrů.

  • Diplomacie
  • Vojenské
  • Ovládací
  • Intriky
  • Stipendium

Zvolená cesta ovlivňuje styl hry a přístup k řešení problémů.

To se tvoří v raném dětství a závisí hlavně na dosaženém vzdělání.

Nic nebolí, když si zvolíte například erudici pro splétání intrik. Ale dělat něco netypického pro zvolenou cestu zvýší stres, kterého bude potřeba nějak odbourat. Vše je zde jednoduché, divokým životem se bezpečně zbavíte stresu, ale můžete si cestou podkopat své zdraví. Proto je lepší držet se zvolené linie, kromě toho vám dává další zkušenosti.

Vše, co se hrdinovi stane, se odráží v jeho vzhledu, zkušený válečník bude pokryt jizvami. Nemoci, chronické nebo přenesené v dětství, také zanechají své stopy na vzhledu. Kromě toho se rysy vzhledu a postavy přenášejí na potomky. Můžete se pokusit vytvořit dynastii ideálních lidí.

Během válek ve hře je vše docela realistické. Pokud se například vrhnete k hlavnímu městu nepřátelského státu a necháte za sebou několik menších měst nebo nepřátelských pevností, vaše jednotky začnou mít problémy kvůli akcím nepřítele v týlu.

Abyste uspěli v dobývání, musíte vytvořit armádu skládající se z různých typů jednotek, které se budou na bojišti dobře doplňovat.

AI ve hře není moc dobré a okolní státy za vámi časem začnou zaostávat, i když to bude pravděpodobně v budoucnu opraveno pomocí záplat.

Kromě zjevných nepřátel byste si měli dávat pozor i na ty skryté. Nespokojení vazalové se proti vám mohou spiknout. Příbuzní mohou také představovat hrozbu a označit vaše místo.

Nemusíte používat zbraně, abyste se vypořádali s vnitřními nepřáteli. Můžete je zkusit nakazit třeba nevyléčitelnou nemocí. Nebo pokud je to válečník, pošlete ho na kampaň, kde může zemřít.

Hra je velmi návyková, částečně proto, že jde svým způsobem o simulaci běžného života a dochází zde k velmi nečekaným zvratům. Vztahy s ostatními se časem stávají zajímavějšími než dobývání a státní záležitosti.

Crusader Kings 3 ke stažení zdarma na PC, bohužel to nepůjde. Hru si můžete zakoupit na herním portálu Steam nebo na oficiálních stránkách.

Začněte hrát hned teď, ale buďte opatrní, hra vás může na dlouhou dobu natáhnout!

 

Game-Game uses analytical, marketing and other cookies. These files are necessary to ensure smooth operation of all Game-Game services, they help us remember you and your personal settings. For details, please read our Cookie Policy.

Read more